Letters to the Editor

Don't forget to like and share! 🙂
Photo courtesy of ohiocitizen.org

Photo courtesy of ohiocitizen.org

Dear Editor,
As a new student at Snow College I am most impressed by its excellent teachers, policies and the sense of community that is prevalent here.
If it where not for the proverbial fly in the ointment I do believe I could say things were just about perfect.
Unfortunately a problem has come to my attention. A problem I am sure many others have experienced through the years. A problem that I hope will never be a problem again for those who attend in the future.
What is this problem you may ask, badger bucks. I am a hypoglycemic with several food allergies and my diet is pretty strict. Therefore I make all my own food. It is for this reason that I was determined to get a cooking apartment here on campus.
Upon further discussion with the housing office here on campus I discovered that even though I would be in a cooking apartment I would still be required to buy a meal plan. I was then told that if I could not eat the food in the badger den I could order my ingredients from them using my badger bucks.
This somewhat mollified me until I gave it further thought. For me my diet is extremely particular down to the brand and the amount. To trust someone else to get these ingredients is a huge leap of faith as well as an inconvenience for all involved.
I recently had a talk with the woman who does the ordering for the Badger den. She told me as a mother she was outraged at the system. She could not understand why I should have to buy through her, which would cost more and be more work, when it would be more cost effective and convenient for all involved if I were to just run to Wal-Mart.
She then went on to explain that for every carton of almond milk I needed they had to order a whole case. If I was the only one using almond milk the rest of it would go to waste. This would cost both the school and I more money then if I had not been required to buy badger bucks in the first place.
It doesn’t take a mathematician to figure out that if I need one of a certain item and in order to get that item it is necessary to order a case of six. Five will go to waste. Who is paying for the five? Is it me? I am a college student sharing a fridge with four other college students even if I could offered to buy my food in bulk I would have no place to keep it. So then the school? Are they even willing to do so? Even if they are not they must still inevitably take on a heavy burden to their employees and as we know if the employees aren’t happy nobodies happy. Why waste their valuable time? How then does this system benefit anyone?
Personally I think requiring anyone to buy badger bucks who lives in a cooking apartment is a bit redundant and intrusive, but for those like me who cannot eat whatever is on the menu that day, it is inhumane.
Should we starve because someone wants to make a few more badger bucks? Something has to change. On behalf of all you who struggle with dietary issues I ask that action be taken to correct this oversight.
Respectfully, Rebecca Morey

For Crystal Snow, this is her second year being a part of the Snowdrift Newspaper. Her current position on the staff is co-chief editor and layout specialist. She was a part of the yearbook staff at Viewmont High school where she mainly focused on photography and layout for the school. What Crystal loves most about production is seeing the newspaper come together. Her major is in Communications and she is thinking about an emphasis in Public Relations. This next fall though she plans on taking a semester to work at home to save up for more schooling in her future. Some of the fun things Crystal has enjoyed doing in her experience at Snow College is what she called "testing infomercial products." Her and her roommates had a lot of fun she said, trying out the famous infomercial gadgets to see if they really work, which she said with a laugh, "Basically none of them do."

Be first to comment

Solve : *
12 + 12 =